Wydawca treści
Urządzanie lasu
Każde Nadleśnictwo prowadzi w lasach gospodarkę w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzany na 10 lat.
W Nadleśnictwie Człuchów obowiązuje aktualnie Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2013-2022.
Najnowsze aktualności
likwidacja Barszczu Sosnowskiego
likwidacja Barszczu Sosnowskiego
Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na gruntach Nadleśnictwa Człuchów.
Zagrożenie ze strony Barszczu Sosnowskiego na terenach Nadleśnictwa Człuchów jest bardzo duże. W wyniku przeprowadzonej w 2019 r. inwentaryzacji tej inwazyjnej rośliny, okazało się, że występuje ona na powierzchni ponad 31 ha. Problem Barszczu Sosnowskiego dotyczy gmin: Rzeczenica, Czarne, Człuchów, Debrzno. Największe powierzchnie zinwentaryzowane są na terenie Gminy Debrzno. Od dwóch lat Nadleśnictwo współpracuje z UMiG Debrzno w walce z tą ekspansywną rośliną. W 2018 r. w zwalczanie wyżej wymienionej rośliny z nadleśnictwem włączyła się Gmina Człuchów. Występowanie barszczu stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców wsi oraz pracowników Lasów Państwowych. Niewłaściwe, nieumiejętne próby usuwania barszczu przez mieszkańców często kończą się urazami ciała, licznymi poparzeniami w wyniku niezastosowania się do przepisów bezpieczeństwa. Nadleśnictwo Człuchów walkę z Barszczem Sosnowskiego rozpoczęto w 2015 r. Zwalczanie polegało na uszkodzeniu systemu korzeniowego przy pomocy szpadla oraz przerzucenie gleby, wraz z odciętym systemem korzeniowy. Zakres prac obejmował dwukrotny zabieg w okresie wegetacyjnym.
W 2019 r. projekt likwidacji Barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Debrzno (również na terenach leśnych) dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Powierzchnia zwalczania Barszczu Sosnowskiego na całym obszarze Gminy Debrzno wynosiła 60,95 ha, w tym na nieruchomościach stanowiących własność Lasów Państwowych 28,63 ha.
Cele realizacji projektu:
- złagodzenie skutków problemu związanego z występowaniem Barszczu Sosnowskiego na terenie Nadleśnictwa Człuchów,
- poprawa bezpieczeństwa ludzi i zwierząt,
- zwiększenie świadomości i wiedzy społeczeństwa lokalnego na temat zagrożeń wynikających ze strony inwazyjnych gatunków roślin.
Efekty działań są zadowalające, jednak niezbędna jest kontynuacja działań ze względu na to, że nasiona barszczu mogą przeżywać w glebie nawet do 6 lat (wg. niektórych źródeł nawet do 8 lat). W roku 2019 nie dopuszczono do wydania nasion na gruntach Nadleśnictwa Człuchów. Jeśli działania będą kontynuowane przez kolejne lata w podobny sposób, jest szansa na zlikwidowanie problemu występowania barszczu na terenie Nadleśnictwa Człuchów.