Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Afrykański Pomór Świń

JEDNO DZIECKO - JEDNO DRZEWO

           Nadleśnictwo Człuchów wspólnie ze współorganizatorami Urzędem Miejskim w Człuchowie i Gminą Człuchów zaprasza rodziców i opiekunów dzieci urodzonych od 01.01.2019 r. do 31.12.2021 r. do wzięcia udziału w Akcji pod tytułem ,,Jedno dziecko – jedno drzewo”, która odbędzie się 20 kwietnia 2024 r. o godzinie 10:00. Miejscem przeprowadzenia akcji będzie teren przy Leśniczówce Leśnictwa Człuchów, Kiełpin 30, 77-300 Człuchów.

Co zyskujemy dzięki akcji?

•Symbolicznie upamiętniamy narodziny dziecka – zostawiamy mu piękną „żywą” pamiątkę w postaci drzewa.
•Uczymy dzieci, że drzewa tak jak one żyją, rosną i trzeba o nie dbać.
•Każde posadzone drzewo zyskuje patronów w postaci rodziny, która w przyszłości będzie się nim opiekować.

Nadleśnictwo dostarczy sadzonki drzew.
Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają pamiątkowe certyfikaty i upominki.
Zgłoszenia należy przesłać pocztą elektroniczną na adres:
k.bartosiewicz2@szczecinek.lasy.gov.pl lub dostarczyć do siedziby Nadleśnictwa Człuchów (ul. Sobieskiego 3, 77-300 Człuchów).
Termin składania zgłoszeń trwa do 15.04.2024 r. do godziny 12:00.
Więcej informacji w Regulaminie akcji lub pod numerem tel. 607 953 344