Wydawca treści
Gospodarstwo łowieckie
Nieodzownym elementem lasów są zwierzęta, te duże i te mniejsze. Część z nich podlega gospodarce łowieckiej.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Człuchów
Łowiectwo w dzisiejszych czasach to nie tylko sztuka polowania oparta na bogatej tradycji i długiej historii, ale także jeden z ważnych elementów ochrony przyrody.
Ważną rolę w gospodarce łowieckiej odgrywają Lasy Państwowe. Rola ta wynika bezpośrednio z zapisów zawartych w Ustawie „Prawo łowieckie", bowiem o ostatecznym kształcie działań, jakie planują dzierżawcy obwodów w rocznych planach łowieckich decydują nadleśniczowie i dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP, którzy owe plany zatwierdzają. Według ww. ustawy łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz z zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Celem łowiectwa jest zachowanie bioróżnorodności, zrównoważone gospodarowanie populacjami zwierząt, a także ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego poprzez poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz kultywowanie tradycji łowieckich i krzewienie kultury i etyki łowieckiej.
W ostatnich latach obserwujemy intensywne przemiany społeczne i cywilizacyjne, z którymi współczesny myśliwy musi się zmierzyć. Wizerunek myśliwego wzbudza w większości przypadków negatywne emocje, wynikające przede wszystkim z niskiej świadomości i wiedzy przyrodniczej społeczeństwa. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że człowiek ingerując w środowisko naturalne tak głęboko w zasadzie uniemożliwił przyrodzie naturalne regulowanie liczebności populacji zwierząt dziko żyjących. W tym przypadku myśliwy stał się ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego i chcąc mieć jakikolwiek wpływ na utrzymanie liczebności populacji dzikich zwierząt w stanie znośnym dla środowiska instytucja myśliwego jest nam niezbędna. Należy uświadomić społeczeństwu, że problemem środowiska przyrodniczego nie są myśliwi, a sam człowiek i jego działalność we współczesnym świecie. To człowiek na przestrzeni ostatnich lat drastycznie zmienia środowisko przyrodnicze, w którym żyją dzikie zwierzęta, pozbawiając je naturalnych ostoi i miejsc bytowania.
Teren Nadleśnictwa Człuchów należy do V Rejonu Hodowlanego i podzielony jest na 14 obwodów łowieckich. Wszystkie obwody wydzierżawione są kołom łowieckim. Dzięki skutecznej współpracy staramy się utrzymać liczebność populacji zwierzyny łownej na takim poziomie, aby szkody przez nią powodowane były znośne dla środowiska.
Nadleśnictwo Człuchów corocznie przeprowadza inwentaryzacje zwierzyny. Wyniki inwentaryzacji z roku 2019 przedstawia poniższa tabela:
Gatunek zwierzyny |
Ilość sztuk |
Jelenie |
849 |
Sarny |
2780 |
Daniele |
30 |
Dziki |
1226 |
Bobry |
176 |
Wilki |
50 |
Lisy |
351 |
Jenoty |
177 |
Najnowsze aktualności
ZMARŁ ANDRZEJ MODRZEJEWSKI DYREKTOR RDLP W SZCZECINKU
ZMARŁ ANDRZEJ MODRZEJEWSKI DYREKTOR RDLP W SZCZECINKU
Andrzej Modrzejewski z Lasami Państwowymi związany był od blisko czterdziestu lat. Dwukrotnie zarządzał Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku, był też nadleśniczym w Nadleśnictwie Leśny Dwór, Czarne i Okonek.
Urodził się 20.06.1952 r. w Warszawie. W stolicy ukończył SGGW. Stanowisko dyrektora po raz pierwszy piastował w latach 1992-2009, później ponownie od 2015 r.
Od 1980 był członkiem NSZZ Solidarność oraz przewodniczącym Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej przy dyrekcji regionalnej w Szczecinku. Działał w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Był społecznikiem.
Andrzej Modrzejewski miał też na swoim koncie działalność polityczną. Był szefem powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Z ramienia tej partii zasiadał w Radzie Powiatu Szczecineckiego oraz uzyskał mandat do Rady Miasta Szczecinka w kadencji 2010-2014.
W 2010 roku kandydował w wyborach burmistrza Szczecinka. W ostatnich wyborach samorządowych ubiegał się o mandat radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Odszedł 4 listopada 2019 r.
Cześć jego pamięci!
ANDRZEJ MODRZEJEWSKI
- ur. 20 czerwca 1952 roku w Warszawie;
- w roku 1976 ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego – Akademię Rolniczą w Warszawie na Wydziale Leśnym;
- praca zawodowa:
- 30.01.1978 – 31.07.1983 – adiunkt ds. technicznych, nadleśniczy terenowy ds. gospodarki
drewnem, nadleśniczy terenowy Obrębu Skarszów w Nadleśnictwie Leśny Dwór;
- 01.08.1983 - 15.08.1992 - nadleśniczy terenowy Obrębu Rzeczenica w Nadleśnictwie Czarne
Człuchowskie;
- 16.08.1992 – 12.04.2010 - biuro RDLP Szczecinek – dwukrotnie powoływany na stanowisko
dyrektora RDLP / z dniem 16.08.1992 roku i z dniem 20 listopada 1998 roku /;
- 05.05.2010 – 12.02.2012 – zasiłek dla bezrobotnych;
- 13.02.2012 – 14.05.2013 - starszy specjalista Służby Leśnej w Zespole Ochrony Lasu w
Szczecinku;
- 15.05.2013 – 24.11.2015 – nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek;
- 24.11.2015 – 4.11.2019 - biuro RDLP Szczecinek – dyrektor RDLP.
- odznaczony:
- brązową i srebrną odznaką LOK;
- odznaką „Zasłużony dla województwa słupskiego”;
- srebrną odznaką SITLiD;
- srebrną odznaką NOT;
- brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”;
- złotym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”;
- Złotym Krzyżem Zasługi.