Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona przyrody - obszary chronionego krajobrazu

Chronić las to piękne, chronić przyrodę odpowiedzialne

Na gruntach Nadleśnictwa Człuchów występują 3 obszary chronionego krajobrazu:

  • "Okolice jezior Krępsko i Szczytno" o powierzchni na terenie nadleśnictwa 2483,40 ha. Utworzony w celu zachowania unikalnych krajobrazów Pomorza Środkowego w celu zabezpieczenia ich dla turystyki i wypoczynku.

Występują tam liczne jeziora rynnowe i śródleśne oczka wodne oraz zwarte kompleksy leśne z dominacją siedlisk borowych. Jest to obszar wyjątkowo cenny pod względem florystycznym. Osobliwością omawianego obszaru są także liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodnego oraz obecność bobrów i wydr.

  • „Jezior Człuchowskich" o powierzchni na terenie nadleśnictwa 163,38 ha. Utworzony w celu zachowania unikalnych krajobrazów Pomorza Środkowego w celu zabezpieczenia ich dla turystyki i wypoczynku.

OChK „Jezior Człuchowskich” obejmuje swoim zasięgiem jeziora: Rychnowskie, Miejskie, Miejskie Małe, Urzędowe oraz tereny do nich przylegające.

  • "Doliny Rzeki Debrzynki" o powierzchni na terenie nadleśnictwa 333,33 ha. Utworzony w celu zachowania szczególnych wartości estetycznych krajobrazu, stanowiących o jego unikatowości w regionie Pomorza Środkowego.

W obszarze wyróżnić można trzy wzajemnie przenikające się ekosystemy: łąki położone bezpośrednio nad rzeką, jeziora otoczone zaroślami, przez które przepływa Debrzynka oraz drzewostany występujące w głównej mierze na obrzeżach i stanowiące zewnętrzną granicę z gruntami rolnymi.

Obszary chronionego krajobrazu „Okolice Jezior Krępsko i Szczytno” oraz „Zespół Jezior Człuchowskich” ustanowione zostały Uchwałą nr X/42/81 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Słupsku z dnia 8 grudnia 1981 r.

Aktualnie obowiązującym aktem prawnym dla tego obszaru „Okolice Jezior Krępsko i Szczytno”  jest Uchwała Nr 259/XXIV/16 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu w województwie pomorskim.

Dla obszaru „Jezior Człuchowskich” obowiązującym aktem prawnym dla tego obszaru   jest Uchwała Nr 244/XIX/20 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 24 lutego 2020 r. w sprawie obszaru chronionego krajobrazu Jezior Człuchowskich.

Natomiast obszar chronionego krajobrazu „Dolina Rzeki Debrzynki” powołano Uchwałą Nr XXXVI/266/97 Rady Miejskiej w Debrznie z dnia 24 października 1997 r. podtrzymaną Uchwała nr 165/XII/19 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 30 września 2019 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Debrzynki.  


Asset Publisher Asset Publisher

Szósta edycja akcji #sadziMY

Szósta edycja akcji #sadziMY – posadź drzewo z leśnikami

 

 

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali
aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

 

 

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne.
Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

 

 

 

- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związana z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

Przypomnijmy – Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

 

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę
i zasadzić ją na własnym gruncie.
W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić
na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

 

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając je płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 

 

Zapraszamy !